• Horyzont.ai
  • Posts
  • 🛡️ Te kompetencje uratują Cię przed AI. Czyli edukacja przyszłości.

🛡️ Te kompetencje uratują Cię przed AI. Czyli edukacja przyszłości.

PLUS: Dostęp do Biblioteki Narzędzi AI 🛠

🗓 Czwartek 18.04

Witaj w kolejnym wydaniu Horyzont.ai, Twojego kompasu w świecie sztucznej inteligencji.

🔉Wolisz wersję audio? Nie możesz przeczytać teraz maila?
Przesłuchaj tutaj

Nasz newsletter pomoże Ci zacząć korzystać z AI na co dzień oraz nadążyć za nieustannymi nowościami.

~Jakub i Oskar

🎯 W DZISIEJSZYM WYDANIU

  • 🎓 AI od zera do zrozumienia: Kluczowe umiejętności w erze AI.

  • 🎓 Twoje Ćwiczenie: Jak stać się "niezastąpioną jednostką"

  • 🤖 A.I. w praktyce: Biblioteka narzędzi AI

  • 📚 Rekomendowana Biblioteka:  Przełomowa książka współzałożyciela DeepMind. Polska premiera.

🕓 Czas czytania: 5min 34s

AI Od Zera Do Zrozumienia 🎓

Wyobraź sobie, że stoisz na rynku średniowiecznego Gniezna. Wokół Ciebie tętni życie miasta - kupcy wykrzykują swoje towary, rzemieślnicy pracują w pocie czoła, a w powietrzu unosi się zapach świeżego chleba. Twój syn, ledwie dziesięcioletni, pomaga Ci w warsztacie, ucząc się fachu, który pewnego dnia przejmie po Tobie.

Choć nie możesz być pewien, co przyniesie jutro - czy miasto napadną Mongołowie, czy wybuchnie zaraza - to wiesz, że przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności, takie jak uprawa roli, rzemiosło czy posługiwanie się bronią, zapewnią Twojej rodzinie przetrwanie.

Ale co by było, gdybyś żył w czasach, w których nie masz pojęcia, czego powinien uczyć się Twój syn, by odnaleźć się w świecie za 20 lat? Witaj w roku 2024.

Powyższe słowa Yuvala Noaha Harariego, wybitnego historyka i myśliciela, autora bestsellerowych książek takich jak "Sapiens" czy "Homo Deus", skłoniły mnie do napisania tego tekstu.

Słowa Harariego mogą wywołać u niektórych sceptycyzm, u innych strach, a jeszcze u innych złość. Ale zainspirują kilku wybranych. To właśnie dla nich piszę ten tekst.

Edukacja niewolników

W trakcie researchu do tego tekstu natrafiłem na post Devona Eriksena, autora nowej powieści sci-fi ,,Theft of Fire’’ - w którym komentuje on przytoczone wcześniej słowa Yuvala Noaha Harariego. Eriksen nie zgadza się z tezą, że w przeszłości edukacja polegała głównie na uczeniu konkretnych, niezmiennych umiejętności, takich jak uprawa roli czy jazda konna.

Według niego taki model kształcenia był charakterystyczny dla niewolników. Ludzie wolni otrzymywali natomiast edukację skupioną na rozwijaniu niezależnego myślenia i umiejętności uczenia się.

Eriksen przywołuje siedem sztuk wyzwolonych (liberal arts) wywodzących się ze starożytności: arytmetykę, geometrię, muzykę, astronomię, gramatykę, logikę i retorykę. Podkreśla, że choć nie uczyły one konkretnego fachu, to dawały fundamenty pozwalające młodym ludziom samodzielnie myśleć i efektywnie przyswajać wiedzę.

Co ciekawe, autor zauważa, że współczesne szkoły publiczne, stworzone do kształcenia urzędników i robotników, pomijają w programie logikę (rozumowanie prowadzące do prawdziwych wniosków) i retorykę (sztukę przekonywania). Sugeruje, że celowo nie uczy się tych umiejętności, by nie zachęcać ludzi do kwestionowania autorytetów.

Eriksen konkluduje, że jeśli postrzegamy edukację dzieci tylko jako zdobywanie konkretnych umiejętności zawodowych, to de facto szykujemy je do roli niewolników. Natomiast prawdziwe przygotowanie do wolności polega na wykształceniu uniwersalnych kompetencji, takich jak: logika, statystyka, retoryka, umiejętność zbierania informacji (research), praktyczna psychologia, inwestowanie i samodzielność (agency).

Moje zderzenie z rzeczywistością

Choć nie zgadzam się z Eriksenem w 100% - nie uważam, by system edukacji był z gruntu zły, a nauczyciele byli jedynie agentami ‘matrix’a’ produkującymi niewolników - to przyznaję, że wiele mu brakuje. Ja sam przekonałem się o tym, studiując biznes w Wielkiej Brytanii. Ukończyłem studia z najwyższym stopniem, ale nie czułem, by w pełni przygotowały mnie do realnego działania.

Prawdziwą szkołę przeszedłem dopiero rozwijając własne projekty. To wtedy nauczyłem się kluczowych umiejętności, o których pisze Eriksen. Retoryka i psychologia znalazły odbicie w marketingu i sprzedaży, dzięki którym stawiałem pierwsze kroki biznesowe. Moja pierwsza firma otworzyła kolejne drzwi - poznałem wspólnika, z którym od lat prowadzę biznes na Wyspach, mieszkając w Polsce.

Zdobyte umiejętności i wypracowana wolność czasowa pozwoliły mi też zaangażować się w Horyzont.ai, gdzie razem z Jakubem dostarczamy treści na temat AI. Umiejętności researchu i logicznego myślenia, objawiające się w opracowywanych dla was artykułach, przydają się każdego dnia, a sukcesem napawa fakt, że czyta nas już niemal 5 tysięcy osób.

Zaznaczę jednak, że celem tego tekstu nie jest przekonanie Cię, że jedyną słuszną drogą do "AI-odpornej" przyszłości jest zostanie przedsiębiorcą. To po prostu ścieżka, którą sam obrałem i mogę o niej opowiadać z perspektywy własnych doświadczeń, ale doskonale wpisuje się w koncepcję Eriksena.

Zgadza się, te same zasady dotyczą również innych profesji. Weźmy na przykład programistów. Jak zauważa Sam Altman, CEO OpenAI, choć języki kodowania i narzędzia niewątpliwie będą ewoluować, to zdolność analitycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów pozostanie kluczowa w tej branży. Innymi słowy, nie wystarczy opanować konkretny język programowania - trzeba wykształcić w sobie umiejętność adaptacji i radzenia sobie z nowymi wyzwaniami.

Wozniak był genialnym inżynierem, który zaprojektował Apple I i Apple II. Ale to Jobs potrafił przekuć te innowacje w komercyjny sukces. Jego wizja, umiejętność komunikacji i biznesowa intuicja były kluczowe dla rozwoju firmy.

Kto najlepiej odnajdzie się w przyszłości?

Zgodzę się, że obecny system edukacji przygotowuje nas do bycia "nowoczesnymi niewolnikami", wykonującymi jedną, specyficzną pracę przez całe życie. W przyszłości kluczowa będzie adaptacyjność, kreatywność i umiejętność samodzielnego wyznaczania celów.

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

Prawdziwa edukacja to nauka tego, jak żyć niezależnie, jak stać się kreatywnym i odpornym, jak szybko się uczyć i adaptować do nowych narzędzi. Skoro technologicznie dążymy do zastąpienia sztucznej wąskiej inteligencji (ANI)ogólną (AGI), to czy sami powinniśmy pozostawać w tyle?

Perspektywa zmian może budzić lęk, ale też stwarza możliwości. Niezastąpione jednostki, które nauczą się sprawnie funkcjonować w takich warunkach, będą odnosić sukcesy bez względu na przyszłość. Najlepiej odnajdą się "wyspecjalizowani generaliści" - osoby, które opanowały podstawowe umiejętności pozwalające kontrolować własną przyszłość, a jednocześnie mają specjalistyczną wiedzę w jakiejś dziedzinie i potrafią ją kreatywnie wykorzystać.

Zostawiam was z ostatnim cytatem Eriksena, który bardzo mi się spodobał. Podkreśla, że w epoce gwałtownego rozwoju AI nie możemy pozwolić sobie na bierność - musimy wziąć przyszłość w swoje ręce.

"I think the era of whining is over, and humanity is going places again."

Twoje Ćwiczenie

✍️ Nie chcę pozostawić was tylko z "suchym" tekstem. Zależy mi na tym, abyście już teraz mogli podjąć pierwsze kroki.

Na początek przygotowałem dla was zestaw pytań do autorefleksji, które pomogą wam zidentyfikować obszary do pracy.

W tym tygodniu koniecznie sprawdźcie naszą 📚 bibliotekę. Znajdziecie tam wyjątkową książkową pozycję, zresztą rekomendowaną przez wspomnianego już dzisiaj Yuvala Noaha Harariego - "Nadchodząca fala" autorstwa współzałożyciela DeepMind, Mustafy Suleymana. W swojej przełomowej książce pokazuje on, że AI, w której pokładamy tyle nadziei, może stać się bronią obosieczną.

Wreszcie, najważniejsze - praktyka. Wspólnie z zespołem opracowaliśmy dla was bibliotekę narzędzi AI, w której znajdziecie nie tylko posegregowane narzędzia według kategorii, ale również poradniki obsługi naszego autorstwa. Koniecznie zacznijcie eksperymentować z tymi narzędziami, poświęcając na to choćby 30-60 minut dziennie.

AI w Praktyce 🤖

Oto zorganizowana i skatalogowana Biblioteka Narzędzi AI, w której znajdują się tylko najlepsze i sprawdzone narzędzia. Co znajdziesz w bibliotece? Kategorie dla różnych zastosowań, autorskie poradniki dla większości narzędzi oraz codzienne aktualizacje.
📚️ Dostęp do biblioteki 🧰 

Biblioteka 📚

Ta książka może całkowicie zmienić Twoje postrzeganie sztucznej inteligencji. Współzałożyciel i dyrektor generalny firmy Inflection AI, a wcześniej współzałożyciel DeepMind Technologies, pioniera w dziedzinie tworzenia sztucznej inteligencji (obecnie będącego częścią Google) Mustafa Suleyman jako jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli AI ogląda trwającą rewolucję z samego jej centrum. Jak widzi przyszłość ludzkości. Czy AI jest zbawieniem, czy może obrócić się przeciwko nam?

Horyzont AI jest partnerem premiery, która już 15 maja 2024!

Czytaj fragment. Książkę kupisz przedpremierowo tutaj.

To na tyle!

Jeśli masz jakieś ekscytujące pomysły lub projekty, śmiało się z nami skontaktuj, odpowiadając na ten email lub śledząc nas na

LinkedIn: @OskarKorszen

Do zobaczenia w następnym wydaniu!

~Jakub I Oskar

Reply

or to participate.