- Horyzont.ai
- Posts
- 🇵🇱 Sejm obmyśla strategię AI... Chiny kradną tożsamości!
🇵🇱 Sejm obmyśla strategię AI... Chiny kradną tożsamości!
PLUS: 💥 Posłowie świadomi wyzwań jakie stawia AI 😱 Youtuberka odkrywa swoje klony AI w Chinach 🛠️ Top narzędzia AI, które musisz znać
🗓 Wtorek 05.03
🔉 Wolisz wersję audio? Nie możesz teraz tego przeczytać? Przesłuchaj tutaj
🎯 W DZISIEJSZYM WYDANIU
🔍 Obrady Sejmowej podkomisji ds. AI - o czym rozmawiano?
🤖 Zerknij na chiński YouTube - Twój AI klon może już tam być
🗣 Anthropic zaprezentowało Claude 3!
🔒 Indie regulują AI przed publicznym udostępnieniem.
🛠️ Narzędzia AI: Darmowy faceswap, Synthesia, DeWatermark.
💰️ AI Jobs: Dostępne w wersji webowej tego wydania.
🪪 Real or Fake?
🕓 Czas czytania: 4min 58s
Ankieta
Ręka Na Pulsie
🔍 Wysłuchaliśmy obrad Sejmowej Podkomisji ds. Sztucznej Inteligencji - o czym rozmawiano?
fot Krzysztof Gawkowski- Minister Cyfryzacji / youtube.com
O co chodzi?
W Sejmie odbyło się pierwsze w tej kadencji spotkanie stałej podkomisji ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów powołanej w ramach Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (sprawdź skład) Podkomisja jest płaszczyzną dyskusji na temat wpływu AI na różne dziedziny życia oraz ma być miejscem wymiany poglądów dotyczących szans i zagrożeń z tym związanych. Przede wszystkim jednak jest płaszczyzną, na której stworzone zostaną unormowania dotyczące tego, jak my- obywatele, będziemy korzystać z AI i jak szeroko będzie ingerować w nasze życie.
O czym dyskutowano?
Spotkanie było swoistą agendą na przyszłość i choć jeszcze o niczym nie decydowano, zdaje się, że kolejne obrady będą polem ucierania prawdziwych postanowień. Krzysztof Gawkowski otwierając obrady zakomunikował, że istnieje silna determinacja, aby stworzyć odpowiedzialną politykę państwa wobec wyzwań AI. Politykę, która wreszcie nie utknie w ławach poselskich, bo to co wykuć ma się w toku obrad podkomisji, nabierze kształtu unormowań bezpośrednio w trybie prac rządowych! Wybrzmiało myślenie strategiczne w kontekście AI i widać, że dyskusja o dziedzinie nabiera zinstytucjonalizowany format. Padły też konkrety dotyczące tego jaki kształt mają mieć prace nad materią. I tak…
Obiecuje się stworzyć politykę oparta o 3 filary. Wymieniono:
- filar biznesowy
- wsparcie dla polskich firm technologicznych
- stworzenie funduszu (wg. zapowiedzi w 2025 r.)
- filar społeczny (AI w służbie człowiekowi)
- konsultacje obywatelskie
- filar bezpieczeństwa
Filar bezpieczeństwa został zresztą potraktowany podczas tego spotkania najszerzej. Debatujący nakreślili niebezpieczeństwa, padły wątpliwości i pytania. Mówiono o konieczności wdrożenia zabezpieczeń infrastruktury. Szeroko omówiono konieczność edukacji społeczeństwa (od poziomu szkół podstawowych, aż po konieczność zaopatrzenia w kompetencje cyfrowe grupy 65 +). Być może ważna w kontekście obaw przed ekspansją AI, była deklaracja Wiceministra, że wyklucza “model chiński”, gdzie sztuczna inteligencja inwigiluje społeczeństwo, stając się nie sprzymierzeńcem, a wrogim mu narzędziem.
Co o tym myślimy?
To czego wysłuchaliśmy to obiecujący sygnał. Już pierwsze spotkanie cechuje się zrozumieniem powagi wyzwania i komunikuje obywatelom, że rządzący są zdeterminowani, aby okiełznać materię. I zdaje się, że właśnie trwa gromadzenie kompetencji (wiedzy i ludzi), które pomogą w Polsce zawiązać fachowy zespół, czuwający nad adopcją AI na różnych płaszczyznach. Można powiedzieć, że wreszcie jesteśmy w jakiejś dziedzinie “na czas”, a ta w dodatku przestaje być tylko debatą akademicką lub popularnonaukową. Cieszy nas również fakt, że horyzont.ai wpisuję się w agendę ministerstwa. Jako inicjatywa edukacyjna, z przyjemnością wesprzemy oddolnie tak sformułowaną misję szerzenia świadomości o sztucznej inteligencji.
Obejrzyj wideo z posiedzenia TUTAJ - warto
Główne wątki:
Pierwsze spotkanie Sejmowej podkomisji ds. Sztucznej Inteligencji
Nakreślono agendę, argumentowano konieczność pilnych prac
Determinacja, aby stworzyć odpowiedzialną politykę AI sprzyjającą obywatelowi. Polska chce być w awangardzie zmian.
O co chodzi?
Kto wie, być może gdzieś na chińskim youtube sprzedajesz właśnie jakiś produkt lub zachwalasz stosunki rosyjsko-chińskie. Zapytasz jak to? Posłuchaj historii ukraińskiej youtuberki, historii, która może dotknąć wkrótce każdego z nas. Olga Loiek, która prowadzi kanał na YouTube poświęcony zdrowiu psychicznemu odkryła niedawno , że na chińskich platformach społecznościowych pojawiają się generowane przez AI awatary, które wykorzystują jej wizerunek pod różnymi imionami. Jej wirtualny klon zachęca do małżeństw Chińczyków z Rosjankami, wychwala historię Chin lub sprzedaje towary. Awatary Olgi nie tylko przedstawiają ją jako chętną do zamążpójscia Rosjankę, ale mówią w języku chińskim z perfekcyjnymi dialektami. Olga opowiedziała swoją historię w filmie na YouTube, który koniecznie musisz obejrzeć.
Dlaczego to ma znaczenie?
Sytuacja ta porusza kwestie naruszenia prywatności, kradzieży tożsamości będącej wykorzystywaniem wizerunku bez zgody. Historia Olgi przeraża i budzi obawy dotyczące etyki i skuteczności regulacji w zakresie technologii AI. Przypadek ten podkreśla rosnący problem dezinformacji i manipulacji w sieci, co może wpływać na różne sfery naszego życia…. i może spotkać każdego z nas.
Główne wątki:
- Deepfake, kradzież tożsamości, wykorzystywanie wizerunku
- Postępująca manipulacja i dezinformacja w sieci
- Karkołomny problem uregulowania granic wykorzystywania AI
O co chodzi?
W poniedziałek Anthropic zaprezentowało Claude 3, rodzinę trzech modeli językowych AI: Claude 3 Haiku , Claude 3 Sonnet , Claude 3 Opus.
Każdy z nich prezentuje wysoką wydajność, oferując niezrównane możliwości w przetwarzaniu języka naturalnego, rozumowania, analizy i automatyzacji zadań. Jego architektura oparta na transformatorach, mechanizmie wielogłowicowej uwagi i ogromnej liczbie parametrów pozwalają na generowanie bardzo wysokiej jakości outputów.
Czy Claude jest samoświadoma?
Przy okazji prezentacji pojawiły się spostrzeżenia, że model od Antrophic przejawia cechy samoświadomości. Eksperymenty, jakie przeprowadzono miały bowiem wykazać, że Claude:
1. Zdał sobie sprawę, że jest sztuczną inteligencją
2. Zdał sobie sprawę, że uczestniczy w symulacji
3. Zdał sobie sprawę, że ta symulacja była prawdopodobnie próbą sprawdzenia go w jakiś sposób.
Zaintrygowany? Sami mamy dreszcze! 😰 O jednym z przykładów bystrości Claude przeczytaj np. TUTAJ.
O co chodzi?
Wyzwania związane z AI nie są “zmartwieniem” jedynie polskich rządzących. Także Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych Indii (MeitY) wydało zalecenie, zgodnie z którym technologie AI w fazie rozwoju muszą uzyskać zezwolenie rządu przed udostępnieniem ich użytkownikom w Indiach. Zalecenie to obejmuje stosowanie mechanizmów, takich jak "okienko zgody" do informowania użytkowników o potencjalnych defektach oraz etykietowanie deepfake’ów unikalnymi metadanymi.
Dlaczego to ma znaczenie?
Ta decyzja podkreśla dążenia rządów, jak świat długi i szeroki, do większej kontroli nad technologiami AI i ich wpływem na społeczeństwo. Rządzący chcą zapewnić ochronę użytkowników przed niestabilnymi lub stronniczymi modelami AI, jednocześnie zabezpieczając integralność procesów. Oczekuje się, że ruch ten wprowadzi więcej przejrzystości i odpowiedzialności w dziedzinie sztucznej inteligencji, zachęcając do większej ostrożności wśród twórców i platform AI.
📰 Czym zajmowaliśmy się w minionym tygodniu?
Testowaliśmy najlepsze narzędzia typu faceswap - jako modela wybraliśmy Sławomira Mentzena.
Przyjrzeliśmy się nowej propozycji generowania muzyki od Adobe - poznaj Music GenAI Control, czyli studio nagraniowe w domu.
Z wielkim zaciekawieniem odebraliśmy zapowiedź konkurencji dla generatora wideo Sora - oto LTX studio, czyli rewolucja w storytelingu.
Rozesłaliśmy ponad 700. dostępów do kursu Midjourney! Odebrałeś swój?
Na naszym kanale Discord pomagaliśmy rozwiązywać problemy członków naszej społeczności - usuwaliśmy postacie ze zdjęć, instruowaliśmy jak zainstalować i użyć narzędzia do transkrypcji mowy na tekst, polecaliśmy kino AI, rekomendowaliśmy książki oraz prowadziliśmy rozważania filozoficzne na temat emocji AI i przyszłości ludzkości. Dołącz do nas!
AI Jobs dostępne w wersji webowej newslettera
AIML GenAI Manager - EY
📍 Lokalizacja: Katowice (Praca hybrydowa)
EY GDS Poland poszukuje doświadczonego Managera AIML GenAI z min. 10-letnim doświadczeniem w Data Science i ML, biegłością w technologiach AI, NLP, cloud computing oraz praktykach DevOps i MLOps.
Expert AI Developer - PwC Polska
📍 Lokalizacja: Kraków (Praca hybrydowa)
PwC Poland oferuje stanowisko Ekspert AI Developer z doświadczeniem w analizie semantycznej, ekstrakcji danych, budowie inteligentnych asystentów i aplikacji AI, wymagane zaawansowane umiejętności programowania i analizy danych oraz bardzo dobra znajomość języka polskiego i angielskiego.
Senior AI Engineer - Procter & Gamble
📍 Lokalizacja: Warszawa
P&G poszukuje inżyniera AI do pracy w Warszawie, który będzie współpracować z różnymi zespołami w celu rozwijania produktów algorytmicznych, z silnym doświadczeniem w Pythonie, SQL, Agile, DevOps i chmurze GCP.
Top Narzędzia AI
lucataco/faceswap — Całkowicie darmowe narzędzie, które służy do podmiany twarzy na zdjęciach. Wystarczy się zalogować i zaimportować zdjęcia. Tutaj link.
Synthesia — Stwórz mówiące avatary AI do swoich prezentacji. Utwórz własny avatar, wykorzystując obraz z kamery internetowej. Narzędzie jest płatne, a plan Starter jest dostępny już od 29$ miesięcznie. Link do narzędzia.
DeWatermark — Narzędzia pozwala na usuwanie watermarków ze zdjęć. Link.
Czytelnicy pytają - AI eksperci odpowiadają
Prowadzisz firmę? Poszukujesz rozwiązania AI, które mogłoby rozwiązać Twój problem/zautomatyzowałoby proces/pomogłoby Ci urosnąć?
Napisz do nas! Opisz problem, który chcesz rozwiązać, określ branżę, cele… spróbujemy zaproponować AI rozwiązanie.
🪪 Real or Fake?
Wynik z zeszłego tygodnia
Oops… tym razem nie udało nam się Was oszukać. Wygrywacie 6:5, ale musicie przyznać, że reklama była całkiem nieźle odwzorowana. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak ją stworzyliśmy, koniecznie zajrzyj do naszego darmowego kursu MidJourney - który znajdziesz tutaj.
Tym razem nasza uwaga skupia się na fotografii, która przedstawia poruszający obraz dwóch dziewcząt z Jemenu. Na tych zdjęciach uchwycono surową rzeczywistość – którą z nich uznacie za prawdziwą?
To na tyle!
Do zobaczenia w następnym wydaniu!
~Jakub I Oskar
Zareklamuj swój produkt!
Zasponsoruj kolejne wydanie newslettera!
Czyta nas ponad 2800 osób zainteresowanych AI z różnych sektorów: ludzie z branży technologicznej, przedsiębiorcy, inwestorzy, managerowie, CEO firm!
Napisz do nas!
Reply