• Horyzont.ai
  • Posts
  • 🆕💥💻 Nowy AI komputer od Microsoft - Copilot+PC

🆕💥💻 Nowy AI komputer od Microsoft - Copilot+PC

❗️Co dzieje się w OpenAI? 🇵🇱 Komisja nadzoru AI 🛠 Narzędzia AI

🗓 Wtorek 21.05

🔉 Wolisz wersję audio? Nie możesz teraz tego przeczytać? Przesłuchaj tutaj

🎯 W DZISIEJSZYM WYDANIU

  1. 💻 Nowy AI komputer Microsoft - Copilot+PC

  2. 🚪OpenAI nie dba o bezpieczeństwo?

  3. 🇵🇱 Nowy urząd regulacyjny dla sztucznej inteligencji

  4. 🥡 AI na wynos

  5. 🧳 AI Jobs

  6. 🛠 Narzędzia AI: Bluedot, Touch, HappyScribe.

  7. 👁 Real or Fake?

🕓 Czas czytania: 6 min

Ręka na pulsie

🆕💻 Microsoft zaprezentował komputer AI

Podczas wczorajszej konferencji, Microsoft zaprezentował nowe urządzenie AI. Gigant wprowadza na rynek nową kategorię komputerów PC wyposażonych w sztuczną inteligencję o nazwie Copilot+PC.

Cechy i możliwości:

- Zasilany przez nową jednostkę NPU (ponad 40 bilionów operacji na sekundę)
- Przeprojektowany system Windows 11
- 58% szybszy niż Macbook Air M3
- Zasilany przez GPT-4o
- Włączając udostępnianie ekranu, sztuczna inteligencja może oglądać i rozumieć, co robisz na komputerze, oraz odpowiadać na pytania w czasie rzeczywistym.
- Możesz generować i udoskonalać obrazy AI w czasie zbliżonym do rzeczywistego bezpośrednio na urządzeniu za pomocą Cocreatora
- Możesz tłumaczyć wideo dzięki napisom na żywo lub tłumaczyć dźwięk z ponad 40 języków na angielski
- Więcej

Microsoft rozpoczął przedsprzedaż, a pierwsze urządzenia na biurka klientów trafią 18 czerwca. Cena zaczyna się od 999 USD.

Zobacz także:

Jak nowy PC może pomóc graczom - wideo 
Jak działać będzie funkcja Recall - wideo
Jak działać będzie funkcja Cocreator - wideo
Copilot+PC vs. Macbook Air M3 - wideo

Microsoft już raz zmienił historię informatyki, wymyślając nową kategorię urządzeń: PC. Teraz chce ponownie zmienić rynek, definiując komputery osobiste jako urządzenia będące osobistą sztuczną inteligencją.

🔗 Obejrzyj oficjalny klip prezentacyjny nowego urządzenia Microsoft

🚪Bezpieczeństwo nie jest priorytetem OpenAI?

Miniony tydzień w OpenAI to nie tylko ogłoszenie możliwości nowego modelu GPT-4o, ale także trzęsienie ziemi w strukturach firmy. Swoje odejście ogłosili Ilya Sutskever oraz Jan Leike. Oba odejścia to wyraźnie efekt rozbieżnego spojrzenia na kierunek, w jakim rozwija się OpenAI. Jednak nie chodzi tu bynajmniej o model biznesowy, a o to co dzieje się w kwestiach związanych z bezpieczeństwem wokół rozwijanych modeli AI oraz zaufania do samego Sama Altmana. Zaufania, które on sam zdaje się podważać na każdym kroku.

Obaj liderzy podziękowali za współprace w pełni dyplomatycznych obwieszczeniach, ale Jan Leike chciał nam powiedzieć chyba coś więcej. Najistotniejszą częścią jego oświadczenia jest bowiem to:

W ciągu ostatnich kilku miesięcy mój zespół spotykał się z oporem [...] W ciągu ostatnich lat procesy bezpieczeństwa zeszły na dalszy plan”

oraz to:

Pilnie musimy wymyślić, jak sterować i kontrolować systemy sztucznej inteligencji znacznie mądrzejsze od nas […] budowanie czegoś, co jest znacznie inteligentniejsze od ludzi jest rzeczą z gruntu niebezpieczną […] już dawno zaczęliśmy podchodzić poważnie do konsekwencji powstania AGI. Musimy priorytetowo potraktować przygotowanie się do tego momentu i zrobić to najlepiej, jak potrafimy. Tylko wtedy możemy zapewnić, że AGI przyniesie korzyści całej ludzkości.

Choć treść oświadczenia nie jest dosłowna, zdaje się sugerować interpretację. Czy w laboratoriach OpenAI nie dzieje się coś, co można nazwać zabawą zapałkami? A może w grę wchodzi po prostu walka o wpływy w firmie? Tego szybko się nie dowiemy, bo jak się okazuje pracownicy firmy podpisali dokumenty, które zakazują im mówić o szczegółach procesów i powodach odejść. Choć Sam Altman na początku temu zaprzeczał, to finalnie potwierdza się, czemu tak niewielu pracowników OpenAI chce mówić publicznie o rozstaniach z firmą. Podpisane dokumenty, zawierają tzw. postanowienia o poufności, których odmowa parafowania skutkować ma rezygnacją ze swojego kapitału w spółce.

Niewątpliwie jednak coś złego dzieje się wokół OpenAI. Z tej czy innej przyczyny. Dla uzupełnienia dodać należy, że dział bezpieczeństwa opuścił nie tylko Ilya i Jan, ale w ostatnich miesiącach Altman usuwał lub zmusił do odejścia innych. W zespole ds. bezpieczeństwa nie ma również Wiliama Saundersa, Leopolda Aschenbrennera i Daniela Kokotajlo.

Ten ostatni zresztą nie podpisał dokumentów podsuwanych mu przez zarząd i dziś mówi tak:

Dołączyłem z wielką nadzieją, że OpenAI stanie na wysokości zadania i będzie się zachowywać bardziej odpowiedzialnie w miarę zbliżania się do osiągnięcia AGI. Dla wielu z nas powoli stało się jasne, że tak się nie stanie. Stopniowo traciłem zaufanie do kierownictwa OpenAI i ich zdolności do odpowiedzialnego zarządzania AGI, więc odszedłem”.

Zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo rozsypał się, a Altman formuje go teraz na nowo realizując przy tym dalej swój plan na ekspansję firmy.

Całego zamieszania w OpenAI nie omieszkał skomentować także inny badacz Yann LeCun i zdaje się, że ma bardzo krytyczne zdanie na temat butowników - czytaj.

🇵🇱🧠Nowy urząd regulacyjny dla sztucznej inteligencji

Ministerstwo Cyfryzacji w Polsce planuje utworzenie Komisji Nadzoru Sztucznej Inteligencji (KNSI), która ma rozpocząć działalność w 2026 roku. Wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski, poinformował o tym w radiu TOK FM, wyjaśniając, że komisja będzie działać na wzór Komisji Nadzoru Finansowego.

KNSI będzie monitorować i certyfikować modele sztucznej inteligencji, zwłaszcza te o wysokim ryzyku, w takich sektorach jak ochrona zdrowia, wymiar sprawiedliwości i transport. Dzięki temu zapewni bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami, co jest kluczowe dla ochrony danych i praw obywateli. Plany te podkreślają rosnącą rolę sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach życia i potrzebę odpowiedniego nadzoru.

BONUS

🥡 AI na Wynos


➡️ Wielka Brytania uchwaliła ustawę o pojazdach autonomicznych po uzyskaniu zgody królewskiej.

➡️ Elon Musk żąda 25% udziałów w Tesli, w przeciwnym razie nie wdroży technologii AI ani robotyki.

➡️ Nowy komputer AI od Samsunga - Galaxy Book4 Edge.

➡️ Polski startup Quantia pozyskał 1,2 mln dolarów wsparcia. - Czytaj dalej.

💼 AI Jobs

➡️ AI Engineer - Star - Praca hybrydowa (Wrocław) (Oferta)

➡️ AI Algorithm Engineer - Cockpit Artificial Intelligence - Stellantis - Praca zdalna (Oferta)

➡️ AI Specialist - Grupa NEUCA - Praca zdalna (Oferta)

Top Narzędzia AI

  1. Bluedot — Wtyczka do przeglądarki pozwalająca tworzyć transkrypcję spotkań, tworzenie podsumowań, bez konieczności uczestniczenia bota w spotkaniu. Wystarczy zainstalować i włączyć.
    Kliknij, aby przejść do strony.
    Zastosowanie: Spotkania online, rozmowy biznesowe.

  2. Touch — integruje się z narzędziami sprzedażowymi, tworząc profil idealnego klienta. Na tej podstawie aktualizuje listę potencjalnych klientów co tydzień. Generuje i wysyła spersonalizowane e-maile w kilka kliknięć.
    Kliknij, aby przejść do strony.

    Zastosowanie: E-commerce, usługi, marketing.

  3. HappyScribe — Tworzy transkrypcję i napisy w materiałach video, umożliwia tłumaczenie na kilka języków i dodanie napisów.
    Kliknij, aby przejść do strony.
    Zastosowanie: Marketing, twórcy video.

    📚 Sprawdź naszą bibliotekę narzędzi.

 Real or Fake?

Do zobaczenia w następnym wydaniu!

~Jakub I Oskar

Zareklamuj swój produkt!
Zasponsoruj kolejne wydanie newslettera!
Czyta nas ponad 4900 osób zainteresowanych AI z różnych sektorów: ludzie z branży technologicznej, przedsiębiorcy, inwestorzy, managerowie, CEO firm!

Napisz do nas!

Reply

or to participate.