- Horyzont.ai
- Posts
- 🚨🤖 Newsletter napakowany kursami i narzędziami AI
🚨🤖 Newsletter napakowany kursami i narzędziami AI
🇵🇱 Czego uczyć w szkołach? Mądry odpowiada... 🛠️ 3 narzędzia AI
🗓 Wtorek 09.07
🔉 Wolisz wersję audio? Nie możesz teraz tego przeczytać?
Posłuchaj tutaj
🆕 Możesz nas teraz słuchać na Apple Podcasts i Spotify.
Nasz newsletter pomoże Ci zacząć korzystać z AI na co dzień oraz nadążyć za nieustannymi nowościami.
~Jakub, Oskar, Marcin, Mateusz, Ignacy
🎯 W DZISIEJSZYM WYDANIU
🇵🇱 Ministerstwo pyta o AI eksperta z OpenAI
🎓 Czego i jak uczyć w polskich szkołach? Mądry odpowiada...
🧠 Genialny pomysł na rozwijanie umiejętności AI
🧠 Darmowe kursy od Google dla początkujących
🗞 AI Newsroom u Oskara
🥡 AI na wynos 🧳 AI Jobs
🛠 Narzędzia AI: Warmbox, Tiledesk, Markopolo.
👁 Real or Fake?
🕓 Czas czytania: 8 min
Ręka na pulsie
🎓 Co zmienić w programie nauczania w polskich szkołach, aby wejść odpowiednio w erę AI?
Takie pytanie zadał na poniedziałkowym panelu dyskusyjnym IDEAS NCBR “Science czy fiction? Jak sztuczna inteligencja zmienia naukę” jeden z przysłuchujących się debacie widzów. Odpowiedzi na to pytanie podjął się prof. Aleksander Mądry:
“Ja bym powiedział o dwóch rzeczach. Pierwszą jest oczywiście postawienie na matematykę. Nie w sensie arytmetyka, ale MATEMATYKA. Jest też potrzeba umiejętności konceptualizacji, zrozumienia czym jest technologia AI. Druga rzecz, ważniejsza, to wprowadzenie AI w szkole, ale nie jako teoria, a jako technologia, której się używa.
Istnieje coś takiego khanmigo.ai, która jest nadbudówką nad GPT-4. I to jest coś niesamowitego, ale nie jest czymś, co ma zastąpić nauczyciela. To ma mu pomóc. Pomyśl sobie, że masz takiego asystenta-nauczyciela, który wymyśli konspekt, co na danych zajęciach zrobić, zaproponuje jakieś ciekawe zadania, zindywidualizowane dla każdego studenta.
AI to jest taka maszyna parowa dla naszego mózgu i wprowadzenie tego w szkole, żeby dzieci nauczyły się, jak współpracować z AI, żeby rzeczywiście ulepszyć ich proces nauczania, żeby cały czas był zindywidualizowany, żeby jak trzeba coś powtórzyć, nie trzeba płacić za korepetycje, tylko można sobie z tym modelem popracować, byłoby to rewolucją w kwestii wyrównywania szans, i pomocy i tym najlepszym, i tym, którzy są troszkę poniżej średniej.
AI może pomóc każdemu, ale każdemu pomaga w inny sposób. I to jest niesamowite. Ja kupiłem subskrypcję wspomnianego tutora moim córkom. Chciałbym, żeby podobne rzeczy były dostępne w szkołach w Polsce, aby taki lub podobny model był po prostu oferowany dzieciom i nauczycielom. Uważam, że to byłaby rewolucja.”
Jako kontynuacja wątku edukacyjnego zadano pytanie o sprawdzanie prac zaliczeniowych na uczelniach pod kątem AI plagiatów, co ma być plagą na polskich uczelniach. Debatujący mówią zgodnie:
“Nie oczekujmy, że studenci będą pracować samodzielnie, jeśli my tutaj dzisiaj zachęcamy, aby korzystać z narzędzi AI i do tego, by tę pracę sobie ułatwiać. Należy zmienić sposób myślenia w ocenianiu wspólnej pracy studenta z AI, trzeba to oceniać bardziej merytorycznie, a nie na podstawie tego co wskaże detektor użycia sztucznej inteligencji” - Piotr Sankowski
“Nie możemy walczyć z używaniem narzędzi AI. To też jest weryfikacja, co jako ludzie możemy dawać od siebie wartościowego, czego nie jest w stanie napisać AI. Bo jeśli ktoś, gdzieś, na uczelniach czuje zagrożenie, że AI jest w stanie produkować prace nieodróżnialne od prac naukowych produkowanych przez studentów, to znaczy, że trzeba zmienić myślenie, zastanowić się, czy na jakiejś gałęzi nauki nasz wysiłek jest już niepotrzebny, bo mamy do tego lepsze instrumenty.” - prof. Andrzej Dragan
No dobrze, ale pójdźmy za ciosem! Pozostając w temacie zdobywania kompetencji AI, zdaje się, że mamy ciekawą propozycję. Poznaj Brilliant, platformę, gdzie znajdziesz ścieżki do zrozumienia sztucznej inteligencji i szeroko pojętej nauki.
Brilliant to wizualne, interaktywne lekcje, które sprawią, że zawiłe koncepcje będą wydawać Ci się intuicyjne, a złożone zagadnienia np. uczenia maszynowego okażą się oczywiste.
Platforma oferuje mini lekcje i kursy z różnych dziedzin - od matematyki, przez analizę danych, informatykę i programowanie, aż po kursy fakultatywne z mechaniki kwantowej czy szczególnej teorii względności.
Sprawdź platformę Brilliant tutaj i rozwijaj się!
W ostatnim wtorkowym wydaniu zaproponowaliśmy wam kurs od Microsoftu, tym razem przyjrzeliśmy się ofercie Google. Oto kilka interesujących kursów, które mogą wzbogacić Waszą wiedzę w dziedzinie sztucznej inteligencji:
Introduction to Generative AI (Polski) - Poznaj podstawy generatywnej AI i narzędzia Google do tworzenia aplikacji AI.
Introduction to Large Language Models (Polski) - Dowiedz się, czym są duże modele językowe, jakie są ich zastosowania i jak zwiększyć ich wydajność.
Introduction to Responsible AI (Polski) - Zrozum, czym jest odpowiedzialna AI i jak Google wprowadza ją w swoich usługach.
Prompt Design in Vertex AI - Naucz się projektować efektywne prompty i sterować wynikami AI w Vertex AI.
Responsible AI: Applying AI Principles with Google Cloud (Polski) - Wdrażaj zasady odpowiedzialnej AI w organizacjach z pomocą Google Cloud.
Dla tych, którzy chcą w prosty sposób wykorzystać AI w codziennym życiu lub pracy, przygotowaliśmy zbiór wszystkich naszych poradników i kursów, całkowicie za darmo.
🗞 AI newsroom od Oskara
W dzisiejszym wydaniu skoncentrowaliśmy się na edukacji i zdobywaniu umiejętności, ale przecież we wtorkowych wydaniach przyzwyczailiśmy Was do porcji newsów. Dziś przełamaliśmy rutynę, ale wciąż mamy dla Was mnóstwo wieści ze świata AI. Zaglądajcie choćby do Oskara Korszenia na twitter. To właśnie jego x jest przestrzenią gdzie horyzont obficie newsuje na temat sztucznej inteligencji w każdy poniedziałek, środę i piątek (+ niedzielny bilans w postaci podsumowań tygodnia) np. zeszłotygodniowa porcja wieści.
Zaobserwuj Oskara, niech nic Ci nie umknie - @oskar_korszen
PARTNER HORYZONTU
BONUS
🥡 AI na Wynos
➡️ AI mogłaby przypudrować kampanię prezydencką Joe Bidena? - opinia
➡️ Wykrywalność raka piersi wzrasta, gdy radiolodzy korzystają ze wsparcia AI - raport
➡️ Sam Altman i Arianna Huffington uruchamiają asystenta zdrowia opartego na AI.
➡️ Szanghaj wydał pierwszą partię licencji dla w pełni bezzałogowych pojazdów podłączonych do internetu, czytaj więcej.
➡️ Proszę państwa, Bielik 2 (Polski model LLM) wylądował… Jak otrzymać dostęp do Bielik2?
💼 AI Jobs
➡️ Senior Software Engineer, Generative AI, AGI Inference Engine -
Amazon - Warszawa (Oferta)
➡️ AI/ML Engineer - Fitatu Sp. z o.o. - Poznań (Oferta)
💸19 000 - 25 000 Net/miesięcznie - B2B
➡️ Lead AI Developer - Amsterdam Standard - Wrocław (Oferta)
💸22 000 - 29 000 PLN Net/miesięcznie - B2B
Top Narzędzia AI
Warmbox — automatyzuje kampanie email marketingowe, zwiększając reputację nadawcy. Narzędzie umożliwia łatwe podłączenie skrzynki z Gmail, Outlook, Yahoo i innych dostawców. Automatycznie usuwa emaile ze spamu, otwiera je, oznacza jako ważne, odpowiada na nie i generuje pozytywne interakcje.
Zastosowanie: E-mail marketing, marketing.Tiledesk — to narzędzie do automatyzacji obsługi klienta i komunikacji, które integruje czaty na żywo, chatboty i wiadomości na różnych platformach. Umożliwia łatwe zarządzanie rozmowami z klientami z poziomu jednej platformy, łącząc czaty z Facebook Messenger, WhatsApp, Telegram i stron internetowych.
Zastosowanie: E-commerce, sprzedaż, marketing.Markopolo - automatyzuje marketing cyfrowy, optymalizując kampanie reklamowe na platformach takich jak Facebook, Google, Instagram i LinkedIn. Wykorzystuje AI do analizy wyników, proponowania optymalizacji i maksymalizacji ROI. Narzędzie generuje treści reklamowe, dobiera grupy docelowe i dostosowuje budżety, oferując także szczegółowe raporty i analizy do monitorowania strategii marketingowych.
Zastosowanie: Media społecznościowe, marketing.
Real or Fake?
Wyniki z poprzedniego tygodnia 👇️
Do zobaczenia w następnym wydaniu!
~Jakub I Oskar
Zareklamuj swój produkt!
Zasponsoruj kolejne wydanie newslettera!
Czyta nas już ponad 5100 osób zainteresowanych AI z różnych sektorów: ludzie z branży technologicznej, przedsiębiorcy, inwestorzy, managerowie, CEO firm!
Napisz do nas
Reply