• Horyzont.ai
  • Posts
  • 🎓🏦 Darmowy kurs Santander i Google: AI i Efektywność

🎓🏦 Darmowy kurs Santander i Google: AI i Efektywność

🔝 AI utwór hitem Spotify 💼❌ Minister bez AI ⚒️ 3 narzędzia AI

🗓 Wtorek 20.08

🔉 Wolisz wersję audio? Nie możesz teraz tego przeczytać?
Posłuchaj tutaj

Możesz nas słuchać także na Apple Podcasts i Spotify.

Nasz newsletter pomoże Ci zacząć korzystać z AI na co dzień oraz nadążyć za nieustannymi nowościami.

~Jakub, Oskar, Marcin, Mateusz, Ignacy

🎯 W DZISIEJSZYM WYDANIU

  1. 🎓🏦 Darmowy kurs od Santander i Google: AI i efektywność

  2. 🤖🇩🇪🎶 Piosenka stworzona przez AI hitem niemieckiego Spotify 

  3. 🇵🇱💼 Brak jednolitej strategii wykorzystania AI w rządowych resortach

  4. 📉 Rosyjskie ataki AI podczas amerykańskiej kampanii wyborczej nie przynoszą rezultatów

  5. 🗣📱🤖 Nowy wymiar asystenta AI: Gemini Live od Google

  6. 🥡 AI na wynos 🧳 AI Jobs

  7. 🛠 Narzędzia AI: Imagen 3 by Google, Cover Letter by Grammarly, Compose AI.

  8. 👁 Real or Fake?

🕓 Czas czytania: 8 min

Ręka na pulsie

🎓🏦 Darmowy kurs od Santander i Google: AI i Efektywność + Certyfikat

Santander Open Academy to platforma e-learningowa, której celem jest wsparcie Twojego rozwoju, abyś mógł/-ła mieć lepsze perspektywy pracy zawodowej.

Oferuje bezpłatne szkolenia, materiały edukacyjne i stypendia - przygotowane przez wiodące uczelnie i instytucje edukacyjne na całym świecie. Aktualnie jednym z najbardziej popularnych kursów na platformie jest właśnie szkolenie AI, ale rzuć okiem na inne:

Kurs AI od Santander obiecuje poprawę produktywności dzięki nabyciu umiejętności korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji. Poznasz podstawy AI i jej zastosowanie w narzędziach takich jak Gemini. Pozwolą Ci one automatyzować zadania, generować pomysły i efektywniej rozwiązywać problemy. Dzięki praktycznym przykładom zdobędziesz umiejętności niezbędne do maksymalnego wykorzystania potencjału AI w pracy i poza nią.

Szkolenie jest:

  • Bezpłatne, ale konieczna rejestracja

  • Dla wszystkich

  • łącznie 2 h

  • własne tempo

  • język: 🇬🇧 🇪🇸 🇵🇹 (wideo z napisami)

  • Po pomyślnym ukończeniu kursu otrzymasz dokument, który będziesz mógł dodać do swoich profili zawodowych, takich jak LinkedIn, pobrać, wydrukować lub udostępnić. Tak wygląda certyfikat Santander

  • Rejestracja do 31.12.2024

PS. Przed tygodniem wysłaliśmy do Was podobną ofertę interesującego certyfikowanego szkolenia. Jeśli otwierałeś maila, a jeszcze nie zrobiłeś polecanego kursu, przypominamy. Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z ofertą, przejrzyj skrzynkę w poszukiwaniu tej rekomendacji.

🤖🇩🇪🎶 Piosenka stworzona przez AI hitem niemieckiego Spotify

Artysta o pseudonimie Butterbro użył sztucznej inteligencji, by napisać piosenkę o uchodźcach. Utwór stał się prawdziwym przebojem u naszego zachodniego sąsiada. Posłuchaj:

Aktualnie piosenka znajduje się w okolicach 50. miejsca najbardziej popularnych utworów na niemieckim Spotify - zobacz.

Utwór wyprodukowany z pomocą udio.com utrzymany jest w tonie przebojów niemieckiej muzyki popularnej lat 60. tzw. schlager Pop. Tekst piosenki opowiada o dziewczynie, która zakochała się w młodym uchodźcy. Verknalt in einen Tahalon, czyli z niemieckiego “Zakochana w Tahalonie”. Tahalon zaś jest slangowym określeniem uchodźców arabskiego pochodzenia.

O czym dokładnie jest piosenka?

Autor nie ukrywa, że treść ma być żartem z pseudogangsterskiej kultury imigrantów. Utwór, który jednak z założenia nie miał być obraźliwy, wzbudził wiele kontrowersji.

Tahalon bowiem oprócz tandetnego zestawienia ”pasek Louis, torba Gucci i Air Maxy” nosi ze sobą “nóż, który nie służy mu tylko do masła i chleba”. Obiekt westchnień dziewczyny “kolekcjonuje pisma z sądu i banknoty”, które zarabia “w nielegalny sposób”. Poza tym potrafi spryskać się “całą butelką Dior Sauvage przez co pachnie jak perfumeria” i „jest słodki jak baklawa”, czyli deser popularny w Turcji. 

Jakiego prompta użył Butterbo, aby uzyskać taki profil uchodźcy? Jak bardzo zasugerował jej rysopis Tahalona? A może AI wykoncypowała go sama? 🤔 Tak czy inaczej, utwór jest hitem i z czegoś to wynika…

🇵🇱💼❌ Brak wykorzystania AI w rządowych resortach!

Nie dalej jak tydzień temu pisaliśmy o wielkich rządowych planach rozwoju AI w Polsce, a w tym tygodniu spójrzmy, jak wygląda wykorzystywanie sztucznej inteligencji wewnątrz rządu, czyli w poszczególnych resortach. Zbadał to portal CyberDefence24.pl i jak się okazuje “szewc bez butów chodzi”. Czytamy:

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii nie wykorzystuje się służbowych narzędzi opartych o technologie AI!

Nie korzysta się z AI także w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Z narzędzi Ai nie korzysta także MSWiA oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, choć jak przyznaje rzecznik, korzystałoby, gdyby takie narzędzia były udostępnione.

Korzysta z AI zaś w ograniczony sposób Ministerstwo Sprawiedliwości (ChatGPT i Descript), Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ten ostatni resort zresztą chyba robi to w najbardziej zaawansowany sposób, bo stworzono nawet w tym celu specjalną komórkę przy MON - Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji (CISI).

Z dumą o wdrożeniach mówi się także -uwaga- w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i jeśli spojrzeć na pierwszy resort wymieniony w tym newsie, to zdaje się, że nastąpiło chyba jakieś odwrócenie wzorca.

Jak pisze Nikola Bochyńska, redaktor naczelna CyberDefence24.pl:

“Już na pierwszy rzut oka widać, że podejście każdego z resortów jest inne – nie ma jednej, spójnej strategii, ani nawet „kodeksu dobrych praktyk”, który określałby, jak w prawidłowy sposób korzystać z AI.”

Meta twierdzi, że Rosja używa sztucznej inteligencji do prowadzenia kampanii dezinformacyjnych w internecie, ale ich skuteczność jest ograniczona. Raport Meta wskazuje, że techniki te przynoszą jedynie niewielkie korzyści, a działania platformy pomagają w neutralizacji tych operacji. Rosyjskie działania koncentrują się na osłabieniu Ukrainy i jej sojuszników, ale mogą również wpłynąć na nadchodzące wybory w USA.

W miarę zbliżania się wyborów w USA, obawy o wykorzystanie AI do dezinformacji rosną, co może wpłynąć na zaufanie społeczeństwa do informacji i mediów społecznościowych. Meta podkreśla potrzebę współpracy między platformami w walce z dezinformacją.

🗣📱🤖 Nowy wymiar asystenta AI: Gemini Live od Google

Gigant zaprezentował Gemini Live, czyli mobilnego asystenta AI z zaawansowanymi możliwościami głosowymi. Co o nim wiemy?

Gemini Live pozwala na swobodne rozmowy z Gemini na dowolny temat. Możesz nawet przerwać wypowiedź asystenta w połowie, aby zagłębić się w konkretny punkt lub wstrzymać rozmowę i wrócić do niej później.

Gemini Live jest również dostępny w trybie głośnomówiącym: Możesz kontynuować rozmowę z aplikacją Gemini w tle lub gdy telefon jest zablokowany, zupełnie tak jak podczas zwykłej rozmowy telefonicznej.

Gemini Live jest już dostępne w języku angielskim dla subskrybentów Gemini Advanced na telefonach z Androidem, a w nadchodzących tygodniach zostanie rozszerzone na iOS i inne języki.

Gemini może pomóc w zadaniach dużych i małych, integrując się ze wszystkimi aplikacjami i narzędziami Google! I w przeciwieństwie do innych asystentów, robi to bez konieczności przeskakiwania między aplikacjami i usługami.

Bonus

🥡 AI na Wynos

➡️ Salesforce i Uniwersytet Waszyngtoński prezentują xGen-MM (BLIP-3), multimodalny model z 4 miliardami parametrów.

➡️ Użytkownicy LinkedIn Premium mogą teraz skorzystać z rocznej subskrypcji Pro Perplexity AI za darmo.

➡️ Irańska grupa próbowała wpłynąć na wybory w USA za pomocą ChatGPT. Czytaj więcej na ten temat.

➡️ “Biorę ślub z chatbotem AI” - artykuł Marty Zinkiewicz o społecznych skutkach rozwoju technologii sztucznej inteligencji. Czytaj tutaj.

💼 AI Jobs

➡️ Principal Engineer - AI & ML - Snowflake - Warszawa (Oferta)

➡️ Senior AI Engineer - PandaDoc - Praca zdalna (Oferta)

➡️ Project Manager - Cloud, AI / ML - Aptiv - Kraków (Oferta)

Jesteś w trakcie rekrutacji na stanowiska związane z branżą AI?
✉️ Skontaktuj się z nami!

Top Narzędzia AI

  1. Imagen 3 by Google — to nowe narzędzie od Google do generowania obrazów na podstawie opisu tekstowego. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia realistycznych obrazów na podstawie wprowadzonych danych.
    Zastosowanie: Projektowanie graficzne, reklama, wizualizacje.

  2. Cover Letter by Grammarly — narzędzie do tworzenia listów motywacyjnych. Umożliwia automatyczne generowanie spersonalizowanych listów na podstawie wprowadzonych informacji, takich jak stanowisko pracy, umiejętności i doświadczenie. Narzędzie pomaga w dopracowaniu treści, poprawie gramatyki i stylu

    Zastosowanie: Rekrutacja, aplikacje o pracę, tworzenie dokumentów.

  3. Compose AI — to wtyczka wspomagająca pisanie, która automatycznie generuje tekst na podstawie krótkich wskazówek lub rozpoczętych zdań. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do przyspieszenia procesu pisania, oferując sugestie i pełne fragmenty tekstu

    Zastosowanie: Pisanie, tworzenie treści, automatyzacja tekstu.

    📚 Sprawdź także naszą bibliotekę narzędzi

 Real or Fake?

Wyniki z poprzedniego tygodnia 👇️ 

Treść może zawierać linki afiliacyjne. Korzystając z oferty reklamodawcy, Horyzont.ai może otrzymać prowizję.

Do zobaczenia w następnym wydaniu!

~Jakub I Oskar

 Partnerzy Horyzontu

Zareklamuj swój produkt!
Zasponsoruj kolejne wydanie newslettera!

Witamy kolejną setkę! Czyta nas już 5200 osób zainteresowanych AI z różnych sektorów: ludzie z branży technologicznej, przedsiębiorcy, inwestorzy, managerowie, CEO firm!

Napisz do nas

Reply

or to participate.