• Horyzont.ai
  • Posts
  • AI kiedyś a dziś | poradniki od horyzont.ai

AI kiedyś a dziś | poradniki od horyzont.ai

PLUS: usuwanie znaków wodnych z DeWatermark i edycja tekstu z Magic Write w Canvie

🗓 Czwartek 14.03


🔉 Wolisz wersję audio? Nie możesz teraz tego przeczytać? Przesłuchaj tutaj

Witaj w kolejnym wydaniu Horyzont.ai, Twojego kompasu w świecie sztucznej inteligencji.

Nasz newsletter pomoże Ci zacząć korzystać z AI na co dzień oraz nadążyć za nieustannymi nowościami.  

~Jakub i Oskar

🎯 W DZISIEJSZYM WYDANIU

  • 🎓 AI od zera do zrozumienia: Definicja AI kiedyś vs dziś (Jak PR je zmienił)

  • 🤖 AI w praktyce: Jak usunąć watermarki za pomocą DeWatermark i Magic Write w Canvie.

  • 📚 Rekomendowana Biblioteka: Yann Lecun i Lex Fridman oraz materiały o AI w branży gamingowej.

🕓 Czas czytania: 3min 32s

AI Od Zera Do Zrozumienia 🎓

Czy stwierdzenie AI traci swoje oryginalne znaczenie?

W dzisiejszych czasach słowo AI może nam się kojarzyć głównie ChatGPT, MidJourney czy ElevenLabs. To zapewne jedna z pierwszych rzeczy jakie przychodzą nam do głowy kiedy słyszymy słowo “AI”.

cytat Mat Velloso

Dzisiejsze media starają się zmienić słowo AI w coś zupełnie nowego i bardziej “marketowalnego” niż tak naprawdę jest. Prawdziwe AI to nie tylko sieci neuronowe i maszyny, których działania człowiek nie pojmuje w całości. AI to również prostsze algorytmy i systemy, które człowiek w pełni pojmuje i ma nad nimi pełną kontrolę. Obawiam się, że z biegiem lat możemy stanąć w sytuacji gdzie jakiś produkt będzie nazywany “nie AI”, tylko dla tego, że nie zawiera on w sobie technologii podobnej do ChatGPT. Dlatego postaram się wyjaśnić czym tak naprawdę jest AI zanim stanie się to wiedzą ekskluzywną…

W 1956r. studenci na uniwersytecie w Dartmouth chcieli stworzyć maszynę będącą w stanie samemu nauczyć się rozwiązywać zadanie, które potrafi wykonać człowiek. Koncept osiągania takich zdolności nazwana “sztuczną inteligencją” (z ang. artificial intelligence), w skrócie “AI”. Odnieśli względne sukcesy, ale maszyna nie okazała się być w stanie uniwersalnie rozwiązać wszystkich problemów. Projekt przestał dostawać dofinansowanie i AI jako kierunek w nauce przycichł na wiele lat. W latach 80 prace nad AI z powrotem nabrały tempa. Zaczęto tworzyć “eksperckie systemy”, które pomagały w oszacowywaniu zniszczeń po wypadkach samochodowych, albo przy diagnozowaniu typu choroby. W latach 80tych i wczesnych 90tych Niemcy były czołowym graczem w nowych technologiach AI. Przykładowo w 1986r. Ernst Dickmanns stworzył pojazd będący połączeniem samochodu i komputera zwanym jako VaMoRs.

Erns Dickmanns, VaMoRs i VaMp, film o nich: https://www.youtube.com/watch?v=I39sxwYKlEE

Samochód ten mógł się autonomicznie poruszać przy nawet 95km/h. Termin AI natomiast trafił do mainstreamu w 1997 kiedy AI “Deep Blue” pokonało w grze w szachy ówczesnego mistrza świata Garriego Kasparowa.

jeśli lubisz szachy, to zobacz wszystkie gry Kasparowa i Deep Blue rozpracowane w serwisie chess.com - https://www.chess.com/article/view/deep-blue-kasparov-chess

Warto zauważyć, że termin AI odnosi się do szerokiego spektrum technologii, a nie tylko do systemów wykorzystujących uczenie maszynowe oparte na sieciach neuronowych. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy media i marketing mówią o "AI", często odnoszą się właśnie do tej konkretnej kategorii sztucznej inteligencji, która swoje umiejętności nabywa poprzez trening na ogromnych zbiorach danych z wykorzystaniem sieci neuronowych. Nie będziemy teraz wdawać się we wszystkie szczegóły jej działania. O tym mówiliśmy już w poprzednim Newsletterze (link). To właśnie tego “AI” używa ChatGPT, Gemini oraz wielu innych. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna forma AI na świecie.

🤖 AI w praktyce

DeWatermark - innowacyjne narzędzie oparte na zaawansowanej sztucznej inteligencji, które pozwala błyskawicznie usuwać znaki wodne ze zdjęć. Dzięki DeWatermark, możesz uwolnić pełen potencjał znalezionych w sieci fotografii i wykorzystać je w swoich projektach marketingowych, na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych.

Notka: Korzystanie z narzędzi do usuwania znaków wodnych jest legalne. Jednak stanowczo odradzamy usuwanie znaków wodnych z obrazów chronionych prawem autorskim, aby nie naruszać tego prawa i zachować zasady uczciwego użytkowania. Jeśli używasz obrazów pozbawionych znaku wodnego, które nie są Twoją własnością, do celów komercyjnych, narażasz się na konsekwencje prawne ze strony ich właścicieli. Zawsze powinieneś uzyskać zgodę przed wykorzystaniem cudzych dzieł.

Magiczny tekst na platformie Canva to innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które rewolucjonizuje sposób tworzenia treści. Umożliwia generowanie kreatywnych tekstów dla różnorodnych projektów - od mediów społecznościowych po profesjonalne opisy. Dostępność w 20 językach i dla różnych typów kont sprawia, że jest niezwykle uniwersalne. Dostępny w subskrypcji Canva Pro.

Biblioteka 📚

  1. Accelerated Creation

    Twórcy Robloxa rozmawiają o zintegrowaniu narzędzi AI dla twórców do ich silnika. Warto obejrzeć, zwłaszcza jeśli interesujesz się AI w gamingu.

    Obejrzyj Tutaj

  2. Podcast Lex Fridmana z Udziałem Yanna LeCun, w którym poruszane są wszelakie tematy związane z AI.

    Yann LeCun jest głównym naukowcem od spraw Sztucznej Inteligencji w Mecie. Podczas rozmowy z nim jest poruszone wiele tematów jak np. rozmaite LLMy, AGI i Open Source.

    Obejrzyj Tutaj

  3. Przyszłość to AI w grach wideo? - Kacper Pitala

    Tutaj również o Gamingu, ale z rodzimym akcentem, bo materiał jest w języku polskim. Jeśli ktoś ma wolne 30 min. polecamy posłuchać.

    Obejrzyj Tutaj

Zareklamuj swój produkt!
Zasponsoruj kolejne wydanie newslettera!
Czyta nas ponad 3200 osób zainteresowanych AI z różnych sektorów: ludzie z branży technologicznej, przedsiębiorcy, inwestorzy, managerowie, CEO firm!

To na tyle!

Jeśli masz jakieś ekscytujące pomysły lub projekty, śmiało się z nami skontaktuj, odpowiadając na ten email lub śledząc nas na

X: @JakubNorkiewicz

LinkedIn: @OskarKorszen

Do zobaczenia w następnym wydaniu!

~Jakub I Oskar

Reply

or to participate.