• Horyzont.ai
  • Posts
  • $1.000 dolarów 💵 miesięcznie od Sama Altmana...

$1.000 dolarów 💵 miesięcznie od Sama Altmana...

🥇🤖 AI na medal 📚 Co czytamy na wakacjach? 🛠 3 narzędzia AI

🗓 Wtorek 23.07

🔉 Wolisz wersję audio? Nie możesz teraz tego przeczytać?
Posłuchaj tutaj

🆕 Możesz nas teraz słuchać na Apple Podcasts i Spotify.

Nasz newsletter pomoże Ci zacząć korzystać z AI na co dzień oraz nadążyć za nieustannymi nowościami.

~Jakub, Oskar, Marcin, Mateusz, Ignacy

🎯 W DZISIEJSZYM WYDANIU

  1. 💵 1.000$ miesięcznie od Sama Altmana…

  2. 🥇 AI na medal, czyli sztuczna inteligencja na Igrzyskach Olimpijskich

  3. 📚Co czytamy na wakacjach?

  4. 👨🏼‍🚀 Elon Musk i jego supercluster

  5. 🥡 AI na wynos 🧳 AI Jobs

  6. 🛠 Narzędzia AI: McAnswers AI, Mindstudio AI, Zocket.ai

  7. 👁 Real or Fake?

🕓 Czas czytania: 8 min

Ręka na pulsie

💵 1.000$ miesięcznie od Sama Altmana…

Pamiętacie wizję Elona Muska dotyczącą dochodu ponadpodstawowego i pracy jako hobby? Pisaliśmy o niej. Okazuje się, że projekcja społeczeństwa przyszłości, gdzie otrzymywać będziemy pieniądze w oparciu o umowę społeczną, już została zrealizowana… w ramach eksperymentu Sama Altmana.

Przeprowadził on bowiem badanie dotyczące gwarantowanego dochodu podstawowego, w którym 3.000 osób o niskich dochodach otrzymywało od $50 do $1.000 miesięcznie przez trzy lata.

Ale od początku…

W 2019 r. w tym badaniu dotyczącym gwarantowanego dochodu podstawowego wzięli udział mieszkańcy Teksasu i Illinois. Eksperyment został sfinansowany przez Sama Altmana, który zebrał na badanie 60 milionów dolarów (z czego 14 milionów $ wyłożył z własnej kieszeni).

Jak dowiadujemy się, wszyscy uczestnicy mieli dochody poniżej 28.000 dolarów. 1/3 uczestników otrzymywała 1.000 dolarów miesięcznie przez trzy lata, podczas gdy pozostali członkowie grupy kontrolnej otrzymywali 50 lub więcej dolarów miesięcznie.

W przypadku tych, którzy otrzymali przelewy w wysokości 1.000 dolarów, całkowite wydatki wzrosły o 310 dolarów miesięcznie. Większość tych pieniędzy wydatkowano na żywność, transport i czynsz.

Nie oznacza to jednak, że ci, którzy otrzymali wypłatę w wysokości 1.000 dolarów, odnotowali ogólną poprawę. Chociaż na początku badania wzrost zadowolenia z życia był wyraźny, to okazał się krótkotrwały.

Sama gotówka nie jest w stanie sprostać wyzwaniom, takim jak przewlekłe schorzenia, brak opieki nad dziećmi czy wysokie koszty mieszkania”.

Wyniki pokazały, że chociaż uczestnicy zwiększyli swoje wydatki i oszczędności, nie zauważono znaczących poprawy jakości życia czy dostępie do opieki zdrowotnej ani w kondycji fizycznej i psychicznej.

Po co Altmanowi te badania?

Założyciel OpenAI nie ukrywa, że obawia się, że stworzona przez niego sztuczna inteligencja doprowadzi do masowej utraty miejsc pracy. I właśnie w związku z tym od lat prowadzi kampanię na rzecz powszechnego dochodu podstawowego (tzw. UBI). Altman zastanawiam się przy tym, w jakiej formie miałby zostać wypłacany w przyszłości dochód podstawowy i czy aby na pewno musiałaby być to gotówka. Co mogłoby być alternatywą? Według Altmana, mogłaby być nią moc obliczeniowa (jej część) kolejnych modeli GPT. To nią dysponowaliby lub handlowali beneficjenci programów wsparcia. Wykorzystywaliby ją do realizacji własnych planów lub upłynniali na wolnym rynku.

🥇 AI na medal, czyli sztuczna inteligencja na Igrzyskach Olimpijskich

Już w piątek, 26 lipca o godzinie 19:30, rozpoczną się letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu (zobacz harmonogram). Warto przy tej okazji więc przypomnieć, że MKOl zapowiedział, że wydarzenie zamierza w pełni wykorzystać potencjał AI. Planowane jest użycie technologii na wielu płaszczyznach - zarówno w trakcie imprezy jak i później. Jakie są plany wykorzystania AI?

🥇 ochrona sportowców przed hejtem online np. Bodyguard AI app,
🥈 wykorzystanie AI do realizacji transmisji, a nawet do sędziowania oraz do odkrywania talentów przyszłych medalistów
🥉 wykorzystania AI dla celów bezpieczeństwa, w tym systemy wideo wykrywające potencjalne zagrożenia (porzucone paczki 💣), czy analiza wzrostu zatłoczenia kluczowych miejsc na arenach.

Komitet olimpijski przyjął tzw. agendę o sztucznej inteligencji. Olympic AI Agenda jest dokumentem strategicznym paryskich Igrzysk i Ruchu Olimpijskiego.

  • Określa ona przewidywany wpływ, jaki sztuczna inteligencja może przynieść sportowi, oraz sposób, w jaki MKOl, jako lider Ruchu Olimpijskiego, zamierza przewodzić globalnej implementacji AI w sporcie.

  • Określa ambicje i zasady przewodnie MKOl, identyfikuje obszary o dużym wpływie dla zastosowań AI oraz bada ramy i mechanizmy zarządzania potrzebne do łagodzenia ryzyka i promowania odpowiedzialnego korzystania z AI.

Jak mówił Thomas Bach:

AI może pomóc zidentyfikować sportowców i talenty w każdym zakątku świata. AI może zapewnić większej liczbie sportowców dostęp do spersonalizowanych metod treningowych, lepszego sprzętu sportowego i bardziej zindywidualizowanych programów, aby zachować formę i zdrowie. Oprócz wyników sportowych AI może zrewolucjonizować sędziowanie wzmacniając w ten sposób uczciwość w sporcie. AI może poprawić ochronę kibiców i bezpieczeństwo na arenach. AI sprawi, że organizacja wydarzeń sportowych stanie się niezwykle wydajna, zmieni sposób transmitowania wydarzeń sportowych i sprawi, że wrażenia widzów będą znacznie bardziej zindywidualizowane i wciągające.

To wszystko ma się wydarzyć już podczas nadchodzących Igrzysk.

📚 Co czytamy na wakacjach?

“Druga rewolucja krzemowa” James Ashton - Chipy, geopolityka i sukces brytyjskiego ARM. Książka odkrywa tajniki historii niezwykle istotnej dla trwającej rewolucji firmy, o której istnieniu nie wszyscy wiedzą. Każdy z nas w jakimś stopniu jest zależny od technologii układów scalonych opracowanej przez ARM, a James Ashton daje nam do ręki pełną dramatyzmu opowieść o tym, gdzie narodził się ARM i jak ta skromna firma ukształtowała przyszłość komputerów i sztucznej inteligencji. Pouczająca i pełna introspekcji biografia firmy, której projekty definiują cyfrowy świat.

“Wielka wojna o chipy” Chris Miller - Co według Ciebie jest najistotniejszym zasobem w obecnym świecie? Ropa naftowa? A może gaz ziemny? Błąd! Współczesny świat definiują małe układy scalone, o które rywalizują dwa światowe supermocarstwa. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem. Bestseller 2023 roku z dziedziny technologii i geopolityki. Nagrodzona mianem biznesowej książki roku przez “Financial Times” oraz “New York Times”.

W zespole Horyzont mieliśmy wielką ochotę na te lektury. Jesteśmy w trakcie czytania i wkrótce je zrecenzujemy. Przy okazji to początek ciekawej współpracy z wydawnictwem Prześwity 🤝

👨🏼‍🚀 Elon Musk i jego supercluster

Największy na świecie supercluster z 100 tysiącami kart graficznych H100 właśnie rozpoczął trening.

🥡 AI na Wynos

➡️ Centrum Innowacji i Cyberbezpieczeństwa, Cyberpoligon, Centrum Robotów Mobilnych, Cyberlaboratoria. Wielka inwestycja Polskiego Wojska za ponad miliard złotych! Czytaj więcej.

➡️ Artlist udostępnia funkcje AI voiceover oraz wchodzi w partnerstwo z Canva. Obejrzyj prezentację voiceover i czytaj o partnerstwie.

➡️ Masowa awaria Microsoft sygnałem ostrzegawczym dla branży sztucznej inteligencji. Badacz ostrzega - czytaj.

💼 AI Jobs

➡️ Prompt Engineer - GMS - Praca zdalna (Oferta)
💸? Net/miesięcznie - B2B

➡️ Business Analyst / Data Engineer - From Poland With Dev - Kraków (Oferta)
💸18 -00 - 32 000 PLN Net/miesięcznie - B2B

➡️ Senior ML Engineer/Team Lead - DAC.digital - Gdańsk (Oferta)
💸25 000 - 27 000 PLN Net/miesięcznie - B2B

Top Narzędzia AI

  1. McAnswers AI — to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, zaprojektowane specjalnie dla programistów. Jego celem jest uproszczenie kodowania poprzez dostarczanie udoskonalonych odpowiedzi, kompleksowej biblioteki podpowiedzi i bibliotek błędów. Narzędzie w odpowiedzi na pytania podsuwa także tematy i filmy w celu głębszego zrozumienia zagadnień.
    Zastosowanie: Programowanie, Asystent kodowania dla różnych języków

  2. MindStudio  — to platforma, na której stworzysz aplikacje AI i automatyzacje dla Twojej firmy bez konieczności kodowania.

    Zastosowanie: Sprzedaż, marketing, HR, branża finansowa, obsługa klienta

  3. Zocket.ai — Twórz reklamy swoich produktów z AI. Zarządzaj kampaniami w jednym miejscu, jakim jest AI Studio Zocket.

    Zastosowanie: Marketing, e-commerce, social media Ads (FB, IG, TIKTOK)

    📚 Sprawdź także naszą bibliotekę narzędzi

 Real or Fake?

Wyniki z poprzedniego tygodnia 👇️ 

 Partner Horyzontu

Do zobaczenia w następnym wydaniu!

~Jakub I Oskar

Zareklamuj swój produkt!
Zasponsoruj kolejne wydanie newslettera!

Czyta nas już ponad 5100 osób zainteresowanych AI z różnych sektorów: ludzie z branży technologicznej, przedsiębiorcy, inwestorzy, managerowie, CEO firm!

Napisz do nas

Reply

or to participate.